New Zealand Dominates this year’s Challenge

six-nations-winner

Nation of Show, Wine of Show, Five Class Trophies and a bag of Gold Medals puts New Zealand at the top of the New World of winemaking for 2015.

Australia’s Challenge judge Mr. Huon Hooke presented all of the class trophies to the successful winemakers at the gala dinner attended by international government dignitaries including the Ambassadors of Argentina and Chile.

Australia held second position on the Nation of Show board however took only one class trophy, South Africa four, USA three, Chile two and Argentina one. Australia also won the Fortified Exhibition trophy.

The Wine of Show was awarded to Framingham for their 2014 vintage Noble Riesling and the trophy was presented by New Zealand’s Consul General Ms. Billie Moore to winemaker Dr Andrew Hedley at the formal trophy dinner held in Sydney earlier tonight.

White Wine of Show was awarded to Chilean Concha y Toro’s Terruno, Block 6 Riesling 2011. Red Wine of Show went to the U.S.A’s Niven Family Wine Estates Baileyana Winery S-Bar Pinot Noir 2013.

The Chairman’s position rotates annually and the current Chairman Mr Eduardo Brethauer of Chile commented “The Six Nations Wine Challenge is an open window that shows the excitement of a viticulture that is always moving forward, discovering new spots, innovating with varieties, experimenting with styles, reflecting the tradition and bright future of the New World scene”.

Pictured: Consul General Billie Moore and winemaker Dr Andrew Hedley with the Wine of Show Trophy.


Download the results below

2015 Six Nations Wine Challenge Results
Click here to view the online eBook


CLICK HERE to order your Medal Stickers

South African Winemakers order your medals with Tarryn Thomas [tarryn@reciprocal.co.za]


Nation of Show – Wines of Show

Nation of Show New Zealand
2nd Place Nation of Show Australia
Wine of Show New Zealand Framingham Noble Riesling 2014
Red Wine of Show USA Niven Family Wine Estates Baileyana Winery S-Bar Pinot Noir 2013
White Wine of Show Chile Concha y Toro Terrunyo, Block 6 Riesling 2011

 

Class 1. Sparkling Wines – Class won by New Zealand

Australia Brown Brothers Pirie Vintage Traditional Methode Chardonnay Pinot Noir 2009 TROPHY
USA Mumm Napa Brut Rosé Pinot Noir, Chardonnay NV Second Place / Double Gold
Australia Howard Park Jete Grand Vintage 2010 Double Gold
New Zealand Hunter’s Wines Miru Miru Reserve Chardonnay, Pinot Noir 2010 Double Gold
New Zealand Pernod Ricard Deutz Methode Traditionnelle Blanc de Blancs Chardonnay 2010 Double Gold
Australia Brown Brothers Pirie Blanc de Blancs Traditional Method Chardonnay 2009 Gold
New Zealand Aurum Blanc de Blancs Methode Traditionnelle Chardonnay 2008 Gold
South Africa KWV South Africa Laborie MCC, Blanc de Blancs Chardonnay 2010 Gold
South Africa Simonsig Estate Cuvee Royale Blenc de Blancs Chardonnay 2010 Gold
USA Gloria Ferrer Winery Blanc d’Noirs Pinot Noir, Chardonnay NV Gold
USA Gloria Ferrer Winery Sonoma Brut Pinot Noir, Chardonnay NV Gold

 

Class 2. Riesling – Class won by USA

Chile Concha y Toro Terrunyo, Block 6 Riesling 2011 TROPHY
USA Chateau Ste. Michelle Eroica Riesling 2013 Second Place / Double Gold
New Zealand Forrest John Forrest Collection Southern Valleys Riesling 2012 Double Gold
New Zealand Mud House The Mound Vineyard Riesling 2014 Double Gold
USA Chateau Ste. Michelle Dry Riesling 2013 Double Gold
AUS Knappstein Brysky’s Hill Vineyard Riesling 2014 Gold
AUS Leo Buring Leonay Riesling 2014 Gold
Chile Cono Sur Single Vineyard Block 23 Riesling 2014 Gold
New Zealand Amisfield Dry Riesling 2013 Gold
New Zealand Amisfield Lowburn Terrace Riesling 2012 Gold
New Zealand Framingham Select Riesling 2014 Gold
New Zealand Mt Difficulty Target Gully Medium Riesling 2014 Gold
USA Finger lakes Dry Riesling 2013 Gold
USA Fox Run Vineyards Tierce Riesling 2012 Gold
USA J. Lohr Vineyards Bay Mist Riesling 2013 Gold

 

Class 3. Aromatic Non Riesling – Class won by USA

New Zealand Johanneshof Cellars Gewurztraminer 2014 TROPHY
Argentina Dominio del Plata Críos Torrontes 2014 Second Place / Double Gold
South Africa Paul Cluver Wines Gewurztraminer 2014 Double Gold
USA Dr Konstantin Frank Gruner Veltliner 2014 Double Gold
USA Galen Glen Stone Cellar Reserve Gruner Veltliner 2013 Double Gold
Chile Aresti Trisquel Gewürztraminer 2014 Gold
New Zealand Lawson’s Dry Hills The Pioneer Gewurztraminer 2013 Gold
New Zealand Stonecroft Gimblett Gravels Old Vine Gewurztraminer 2014 Gold
USA Halleck Vineyard Sara Lee’s Vineyard Gewurztraminer 2014 Gold
USA Navaro Vineyards Estate Bottled Gewürztraminer 2013 Gold

 

Class 4. Sauvignon Blanc – Class won by New Zealand

New Zealand Saint Clair Pioneer Block 3 Sauvignon Blanc 2014 TROPHY
New Zealand Saint Clair Wairau Reserve Sauvignon Blanc 2014 Second Place / Double Gold
Australia Squitchy Lane Fume Blanc Sauvignon Blanc 2013 Double Gold
Chile Casa Silva Cool Coast Sauvignon Blanc 2014 Double Gold
USA Grgich Hills Estate Essence Sauvignon Blanc 2013 Double Gold
New Zealand Craggy Range Te Muna Sauvignon Blanc 2014 Gold
New Zealand Nautilus Sauvignon Blanc 2014 Gold
Chile Concha y Toro Trio Sauvignon Blanc 2014 Gold
USA J. Lohr Vineyards Flume Crossing Sauvignon Blanc 2014 Gold
USA Pech Merle Sauvignon Blanc 2014 Gold
Chile Viña Indomita Gran Reserva Sauvignon Blanc 2014 Gold

 

Class 5. Chardonnay – Class won by South Africa

South Africa Iona Vineyards Elzette Chardonnay 2014 TROPHY
Chile Cono Sur 20 Barrels Chardonnay 2013 Second Place / Double Gold
South Africa Paul Cluver Wines Chardonnay 2014 Double Gold
South Africa Richard Kershaw Wines Clonal Selection Chardonnay 2013 Double Gold
Australia Howard Park Allingham Chardonnay 2013 Double Gold
Chile William Fevre Espino Gran Cuvée Chardonnay 2013 Double Gold
New Zealand Anthony Joseph Vidal Legacy Chardonnay 2013 Double Gold
New Zealand Kumeu River Wines Estate Chardonnay 2013 Double Gold
New Zealand Dog Point Chardonnay 2013 Gold
New Zealand Greystone Wines Erins Reserve Chardonnay 2013 Gold
Australia Evans & Tate Redbrook Chardonnay 2012 Gold
Chile Chillcas Single Vineyard Chardonnay 2013 Gold
USA Beringer Vineyards Luminus Chardonnay 2013 Gold
USA Patz & Hall Dutton Ranch Chardonnay 2013 Gold
USA Trefethen Family Vineyards Chardonnay 2013 Gold
Australia Medhurst Reserve Chardonnay 2012 Gold

 

Class 6. White Blends – Class won by South Africa

South Africa Vondeling Wines Babiana Chenin Blanc,Grenache Blanc,Viognier,Chardonnay 2013 TROPHY
South Africa Trizanne Signature Wines Reserve Sauvignon Blanc,Semillon 2013 Second Place / Double Gold
Australia Knee Deep Sauvignon Blanc,Semillon 2014 Double Gold
Chile El Algarrobo Estate Terra Noble Riesling, Sauvignon Blanc 2013 Double Gold
South Africa Tokara Directors Reserve Sauvignon Blanc,Semillon 2014 Double Gold
USA Pine Ridge Vineyards Chenin Blanc, Viognier 2014 Double Gold
Chile Anakena Ona Chardonnay, Viognier, Riesling 2013 Gold
South Africa Cape Chamonix Sauvignon Blanc, Semillon 2014 Gold
South Africa Highlands Road Wine Sine Cera Semillon,Sauvignon Blanc 2012 Gold
Australia Aquila Audax Enterprises Fighting Gully Road The Aquila Chardonnay,Viognier, Petit Manseng 2013 Gold

 

Class 7. Other White Wines – Class won by South Africa

South Africa DeMorgenzon Reserve Chenin Blanc 2014 TROPHY
Australia First Creek Winemakers Reserve Semillon 2009 Second Place / Double Gold
AUS Audrey Wilkinson Museum Release Semillon 2006 Double Gold
USA Niven Family Wine Estates Tangent Winery Albariño 2013 Double Gold
USA Bouchaine Vineyards Bacchus Collection Pinot Gris 2013 Double Gold
South Africa Beaumont Wines Hope Marguerite Chenin Blanc 2014 Double Gold
Australia Chateau Tanunda The Chateau Old Vine Semillon 2014 Gold
South Africa Kleine Zalze Vineyard Selection Chenin Blanc 2014 Gold
South Africa KWV South Africa The Mentors Grenache Blanc 2014 Gold
South Africa Perdeberg Winery The Dry Land Collection Barrel Fermented Chenin Blanc 2014 Gold
South Africa Perdeberg Winery The Dry Land Collection Chenin Blanc 2014 Gold
USA Bouchaine Vineyards Las Brisas Vineyard Pinot Blanc 2013 Gold
USA Mac Murray Estate Pinot Gris 2013 Gold

 

Class 8. Pinot Noir – Class won by New Zealand

USA Niven Family Wine Estates Baileyana Winery S-Bar Pinot Noir 2013 TROPHY
Australia Eldridge Estate Single Clone MV6 Pinot Noir 2013 Second Place / Double Gold
New Zealand Akarua Pinot Noir 2013 Double Gold
New Zealand Gibbston Valley Wines Reserve Pinot Noir 2013 Double Gold
New Zealand Villa Maria Seddon Pinot Noir 2012 Double Gold
South Africa Newton Johnson wines Family Vineyards Pinot Noir 2013 Double Gold
USA Dutton Goldfield Winery Devil’s Gulch Vineyard Pinot Noir 2012 Double Gold
Australia Coldstream Hills The Esplanade Vineyard Pinot Noir 2013 Gold
Australia Coldstream Hills Reserve Pinot Noir 2013 Gold
Chile Cono Sur OCIO Pinot Noir 2012 Gold
New Zealand Giesen Wines Ridge Block Pinot Noir 2012 Gold
South Africa Cape Chamonix Reserve Pinot Noir 2014 Gold
USA Balletto Vineyards Cider Ridge Pinot Noir 2013 Gold
USA Jackson Family Wines La Crema Pinot Noir 2013 Gold

 

Class 9 Merlot and Carmenère – Class won by Chile

Chile Concha y Toro Terrunyo Lot No 1 Carmenère 2013 TROPHY
New Zealand Villa Maria Single Vineyard Braided Gravels Organic Merlot 2013 Second Place / Double Gold
Chile Casa Silva Los Lingues Carmenère 2013 Double Gold
New Zealand Church Road McDonald Series Merlot 2013 Double Gold
New Zealand Matua Wines Single Vineyard Merlot 2013 Double Gold
Australia Gibson Reserve Merlot 2012 Gold
Chile Agrícola y Comercial Santa Camila S.A CA 1 Carmenère 2012 Gold
South Africa Shannon Vineyards Mount Bullet Merlot 2012 Gold

 

Class 10. Malbec – Class won by Argentina

Argentina Trapiche Terroir Series Finca Ambrosia Malbec 2011 TROPHY
Argentina Diamandes de Uco Malbec 2013 Second Place / Double Gold
Argentina Bodegas Callia Pyros Barrel Selected Malbec 2013 Double Gold
Argentina Viña Vida Reserva Business Class Malbec 2013 Double Gold
Australia Bremerton Special Release Malbec 2013 Double Gold
Argentina Manos Negras Tomal Vineyard TeHo Malbec 2011 Gold
Argentina Susana Balbo Signature Malbec 2012 Gold
Argentina Trivento Golden Reserve Malbec 2012 Gold
Australia Bleasdale The Generations Malbec 2014 Gold
Australia Steve Wiblin’s Erin Eyes Malbec 2013 Gold

 

Class 11. Shiraz / Syrah – Class won by New Zealand

USA Reustle-Prayer Rock Vineyards Masada Bloc Syrah 2012 TROPHY
New Zealand Bilancia La Collina Shiraz 2013 Second Place / Double Gold
New Zealand Church Road Grand Reserve Shiraz 2013 Double Gold
New Zealand Villa Maria Reserve Syrah 2013 Double Gold
USA Reustle-Prayer Rock Vineyards Winemaker’s Reserve Syrah 2012 Double Gold
Chile Concha y Toro Terrunyo, Block 3 Syrah 2013 Gold
Chile Pérez Cruz Limited Edition Syrah 2013 Gold
New Zealand Coopers Creek Reserve Shiraz 2013 Gold
New Zealand Esk Valley Winemakers Reserve Syrah 2013 Gold
New Zealand Matua Wines Single Vineyard Syrah 2013 Gold
New Zealand Mills Reef Elspeth Syrah 2013 Gold
New Zealand Mission Estate Winery Jewelstone Syrah 2013 Gold
South Africa Fable Mountain Vineyards Syrah 2012 Gold
South Africa Kleinood Tamboerskloof Syrah Viognier 2011 Gold

 

Class 12. Cabernet Sauvignon – Class won by USA

USA Jackson Family Wines Kendall-Jackson Grand Reserve Cabernet Sauvignon 2012 TROPHY
USA Stags’ Leap The Leap Cabernet Sauvignon 2011 Second Place / Double Gold
Argentina El Esteco Serie Finca Notables Cabernet Sauvignon 2012 Double Gold
Australia Bowen Estate Cabernet Sauvignon 2013 Double Gold
South Africa Eikendal Cabernet Sauvignon 2012 Double Gold
Australia Rockcliffe Single Site Cabernet Sauvignon 2013 Gold
Australia Yalumba The Menzies Cabernet Sauvignon 2012 Gold
Chile Ventisquero Enclave Cabernet sauvignon 2012 Gold
South Africa Cederberg Private Cellar Five Generations Cabernet Sauvignon 2013 Gold
USA Maryhill Winery Cabernet Sauvignon 2012 Gold
USA Midsummer Cellars Canyon Creek Vineyard Cabernet Sauvignon 2012 Gold
USA Stags’ Leap Cabernet Sauvignon 2012 Gold
USA Three Rivers Winery Cabernet Sauvignon 2012 Gold

 

Class 13. Other Red Varieties – Class won by South Africa

South Africa Warwick Wine Estates Cabernet Franc 2012 TROPHY
USA Jeff Runquist Wines Barbera 2012 Second Place / Double Gold
Argentina El Esteco Serie Finca Notables Tannat 2012 Double Gold
Australia Tscharke Matching Socks Touriga 2014 Double Gold
USA E&J Gallo Winery Rancho Zabaco, Sonoma County, Heritage Vines Zinfandel 2012 Double Gold
Chile Odjfell Vigno Carignan 2013 Double Gold
Australia Willunga 100 The Hundred Grenache 2013 Gold
Chile Garage Wine Co Vigno Carignan 2010 Gold
South Africa KWV South Africa The Mentors Petit Verdot 2011 Gold
South Africa StellenRust Wine Estate Old Bush Vine Cinsaut 2012 Gold
USA Alexandria Nicole Cellars Mr Big Petite Sirah 2012 Gold

 

Class 14. Bordeaux Blends – Class won by New Zealand

New Zealand Matua Wines Single Vineyard Merlot, Malbec 2013 TROPHY
Australia Lindemans Pyrus Cabernet Sauvignon, Merlot, Malbec, Cabernet Franc 2012 Second Place / Double Gold
Argentina Zuccardi Zetta Malbec, Cabernet Sauvingnon 2011 Double Gold
Australia Vass Felix Heytesbury Cabernet Sauvignon, Malbec, Petit Verdot 2012 Double Gold
Australia Watershed Senses Cabernet Sauvignon, Merlot 2012 Double Gold
New Zealand Elephant Hill Merlot, Malbec, Cabernet Franc 2013 Double Gold
New Zealand Alpha Domus The Aviator Cab Sauv, Merlot, Cab Franc, Malbec 2013 Gold
New Zealand Craggy Range Sophia Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Petit Verdot 2013 Gold
New Zealand Craggy Range Te Kahu Merlot, Malbec,Cab Sauv, Cab Franc 2013 Gold
New Zealand Mudbrick Vineyard Reserve Merlot, Cabernet Sauvignon 2014 Gold
New Zealand Villa Maria Reserve Cabernet Sauvignon, Merlot 2013 Gold
South Africa Diemersdal MM Louw Estate Red Cabernet Sauvignon, Merlot 2013 Gold
South Africa Vilafonte Series C Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot, Cabernet Franc 2012 Gold
Argentina Diamandes De Uco Gran Reserva Merlot, Cabernet Sauvignon 2013 Gold
Argentina Finca Flichman Paisaje de Tupungato Cabernet Sauvignon, Malbec, Merlot 2013 Gold

 

Class 15. Other Red Blends – Class won by New Zealand

New Zealand Sacred Hill Brokenstone Merlot, Malbec, Syrah, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc 2013 TROPHY
New Zealand Crossroads Talisman Mystery blend 2013 Second Place / Double Gold
Australia Penfolds Bin 389 Cabernet, Shiraz 2012 Double Gold
Australia Yalumba The Signature Cabernet, Shiraz 2012 Double Gold
Argentina Diamandes Perlita Malbec Syrah 2014 Gold
Australia Mount Majura Vineyard T.S.G Tempranillo, Shiraz, Graciano 2013 Gold
Chile Maipo Alto Tajamar Syrah, Cabernet Sauvignon 2010 Gold
New Zealand Soho Blueblood Collection Zabeel Merlot, Syrah, Malbec 2013 Gold
South Africa Newton Johnson wines Family Vineyards Granum Syrah, Mourvedre 2013 Gold
USA Maryhill Winemakers Red Cab Sauv, Merlot, Syrah, Cab Franc 2013 Gold

 

Class 16. Dessert Wines – Class won by New Zealand

New Zealand Framingham Noble Riesling 2014 TROPHY
New Zealand Framingham F-Series Trockenbeerenauslese Riesling 2014 Second Place / Double Gold
South Africa Nederburg Wines Eminence Private Bin Muscadel 2009 Double Gold
New Zealand Pegasus Bay Encore Noble Riesling 2011 Double Gold
New Zealand Villa Maria Reserve Noble Botrytis Riesling 2013 Double Gold
New Zealand Framingham F-Series Auslese Riesling 2014 Gold
New Zealand Sileni Exceptional Vintage Pourriture Noble Sauvignon Blanc 2014 Gold
Australia De Beaurepaire Coeur d’Or Rylstone Botrytis Semillon 2013 Gold

 

Class 17. Fortified Wines – Exhibition Class

Entries for this class were received from the USA, South Africa and Australia. Because all 6 nations do not produce fortifieds of quality the scores for this class were not added to the overall aggregate.

Australia Gralyn Estate Artizan Rare Muscat NV TROPHY
Australia Penfolds Grandfather Rare Tawny NV Second Place / Double Gold
Australia All Saints Estate Grand Rutherglen Muscadelle NV Double Gold
Australia Faber Vineyard Swan Valley, Liqueur Muscat NV Gold
Australia Talijancich Julian James Blend No. 2,1980 Solero Liqueur Shiraz NV Gold