2015 Results published here 8 October.

Download results below

Wine of Show, Nation of Show, Red and White Wine of Show list
Trophy and 2nd places list
Double Gold and Gold medals list
Click here to view the online eBook

Trophy and Double Gold Winners at a Glance

CLASS NATION WINERY – WINE NAME / VARIETY VINTAGE

CLASS 1. SPARKLING WINE – New Zealand won the class

TROPHY SA Silverthorn – The Green Man / Blanc de Blancs 2011
2ND PLACE DOUBLE GOLD NZ Quartz Reef – Methode Traditionnelle / Chardonnay 2009

CLASS 2. RIESLING – Australia won the class

TROPHY CHI Concha y Toro – Terrunyo Block 6 / Riesling 2013
2ND PLACE DOUBLE GOLD AUS Leo Buring – Leonay Watervale / Riesling 2013

CLASS 3. AROMATIC – New Zealand won the class

TROPHY NZ Waimea Estates / Gewurztraminer 2013
2ND PLACE DOUBLE GOLD NZ Johanneshof Cellars Ltd. – Marlborough / Gewurztraminer 2013

CLASS 4. OTHER WHITE WINE VARIETIES – South Africa won the class.

TROPHY AUS Peter Lehmann Wines – Margaret / Semillon 2006
2ND PLACE DOUBLE GOLD SA The Foundry / Roussanne 2013

CLASS 5. SAUVIGNON BLANC – New Zealand won the class

TROPHY SA Tokara – Reserve Collection, Elgin / Sauvignon Blanc 2014
2ND PLACE DOUBLE GOLD NZ Palliser Estate Wines / Sauvignon Blanc 2013

CLASS 6. CHARDONNAY – USA won the class

TROPHY NZ Villa Maria – Single Vineyard Keltern / Chardonnay 2012
2ND PLACE DOUBLE GOLD USA Beringer Luminus / Chardonnay 2012

CLASS 7. WHITE BLENDS – South Africa won the class

TROPHY AUS Rutherglen Estates – Renaissance / Viognier, Roussanne, Marsanne 2012
2ND PLACE DOUBLE GOLD AUS Chateau Tanunda – The Three Graces / Marsanne, Viognier, Roussanne 2013

CLASS 8. PINOT NOIR – New Zealand won the class.

TROPHY NZ Dog Point Vineyards / Pinot Noir 2012
2ND PLACE DOUBLE GOLD USA Baileyana Winery / Pinot Noir 2012

CLASS 9. MERLOT & CARMENERE – Chile won the class.

TROPHY CHI Concha y Toro – Terrunyo / Carmenère 2011
2ND PLACE DOUBLE GOLD NZ Mission Estate Winery – Reserve / Merlot 2013

CLASS 10. MALBEC – Argentina won the class

TROPHY AUS Bleasdale – Double Take / Malbec 2012
2ND PLACE DOUBLE GOLD ARG Doña Paula Estate / Malbec 2012

CLASS 11. SHIRAZ – South Africa won the class

TROPHY ARG Las Moras / Gran Syrah 2011
2ND PLACE DOUBLE GOLD NZ Alpha Domus – The Barnstormer / Syrah 2013

CLASS 12. CABERNET SAUVIGNON – USA won the class

TROPHY SA Stark-Condé Wines – Three Pines Reserve / Cabernet Sauvignon 2011
2ND PLACE DOUBLE GOLD USA Etude Wines – Napa Valley / Cabernet Sauvignon 2010
THERE WAS NO CLASS 13 THIS YEAR

CLASS 14. OTHER RED VARIETIES – Argentina won the class

TROPHY SA KWV – Mentors / Petit Verdot 2012
2ND PLACE DOUBLE GOLD CHI Odjfell – Orzada / Carignan 2011

CLASS 15. BORDEAUX BLENDS – Sth Africa and Chile jointly won the class

TROPHY USA Chateau St Jean – Cinq Cepages / Cabernet Sauvignon, Merlot, Cab Franc, Malbec, PV 2010
2ND PLACE DOUBLE GOLD CHI La Rosa – Don Reca / Carmenère, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc 2012

CLASS 16. RED BLENDS NON BORDEAUX – Australia won the class

TROPHY AUS Rosemount – Nursery Project / Graciano, Mataro, Genache 2012
2ND PLACE DOUBLE GOLD AUS Rosemount / Grenache, Shiraz, Mourvedre 2012

CLASS 17. DESSERT WINES – New Zealand won the class

TROPHY NZ Giesen Wines – The Brothers Late Harvest / Sauvignon Blanc 2013
2ND PLACE DOUBLE GOLD NZ Forrest Wines – Botrytised Riesling / Riesling 2012